Ayak Hastalıkları ve Cerrahisi

Ayak Hastalıkları ve Cerrahisi insanların ayak veya ayak bileğinde yaşadığı kırıklar, spor yaralanmaları, kıkırdak yaralanmaları ve bağ yırtılmaları gibi problemlerin vakaya uygun tedavi yöntemleri kullanılarak iyileştirilmesidir.

Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi kapsamında bölgede yaşanan problemler için birçok farklı tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

İnsanlarda ayak bileğinde oluşan bağ yırtıkları ve kıkırdak yaralanmaları kapalı bir cerrahi tedavi uygulaması olan Artroskopi ile yapılmaktadır. Ayrıca aşil tendonunda oluşan yaralanmalarda da bu yöntem tercih edilir.

Ayak baş parmağının yanında çıkıntı oluşması ve diğer parmak deformasyonlarını düzeltmek için Halluks Valgus tedavisi uygulanır.

İleri seviyede deformasyonlarda ve düztaban tedavisinde ise Ayak Bileği Protezi kullanılır. Ayak Hastalıkları ve Cerrahisi kapsamında cerrahi olmayan tedavi yöntemleri başlığı altında  ilaçlar, enjeksiyonlar ve Prp uygulanmaktadır.

Yaşadığınız Ayak ve Ayak Bileği Hastalıkları ile ilgili klinik ortamda Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı tarafından muayene edilmek için;

Hemen Bize Ulaşın…

Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Nedir?

Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi belirtilen bölgeye ilişkin tüm sorunların tedavisi için yapılan uygulamalar bütünüdür.

İnsanların parmak ucundan ayak bileğine kadar olan;

 • Eklem Bozuklukları,
 • Kireçlenmeler,
 • Basma Bozuklukları,
 • Romatizmal Rahatsızlıklar,
 • Diyabet Ayak Hastalığı,
 • Tırnak Batmaları,

Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi kapsamında tedavisi yapılan başlıca rahatsızlıklar olarak gösterilebilir.

İnsanlarda ayakta bulunan 33 eklem ve 29 kemiğin her birinde çatlak veya kırıklar meydana gelebilir. Bu problemler cerrahi veya cerrahi olmayan yöntemler kullanılarak çözülür.

Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Tedavi Yöntemleri

Günlük yaşamda insanların en fazla yıpranan vücut kısımlarının başında ayaklar gelmektedir. Ayak ve ayak bileği bölgesinde tendon, bağ, kas, sinir ve damar gibi zamanla veya kazayla deforme olabilen yapılar bulunmaktadır.

Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi bölgede hastalığa veya yaşlanmaya bağlı olan yıpranma, burkulma, kireçlenme ve şekil bozukluklarının tedavisini hedeflemektedir.

Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi kapsamında yapılan tedavileri gruplar halinde şu şekilde belirtebiliriz;

 1. Ayakta Bulunan Şekil Bozuklukları
 2. Çocuklarda Ayak ve Ayak Bileği Sorunları
 3. Erişkinlerde Ayak ve Ayak Bileği Sorunları
 4. Sporcularda Ayak ve Ayak Bileği Sorunları
 5. Diyabetik / Charcot Ayağı
 6. Artroskopik Cerrahi (Ayak Bileği Artroskopisi – Artroskopik Diz Cerrahisi – Arka Ayak Bileği Artroskopisi – Kıkırdak Problemleri – Menisküs Yırtıkları – Ön Çapraz Bağ Lezyonları)
 7. Protez Cerrahisi (Ayak Bileği Protezi – Diz Protezi)
 8. Ayak ve Bacak Kırıkları (Ayak Kırıkları – Ayak ve Ayak Bileği Çıkıkları – Bacak Kırıkları – Topuk Kırıkları)
 9. Halluks Valgus Tedavisi
 10. Morton Nöroma
 11. Düztabanlık Tanı ve Tedavisi

Klinik şartlarda Ortopedi ve Travmatoloji uzmanımız tarafından hastanın ihtiyacına göre tüm bu yöntemler güvenli ve konforlu bir tedavi süreciyle uygulanmaktadır.

Ayak ve Ayak Bileği Problemleri

Ayak ve Ayak Bileği bölgesinde yaşadığı ağrılara, yaralanmalara ve deformasyonlara bağlı tedavi olmak için sağlık kuruluşuna başvuran hastalar muayene edilerek problemler detaylı şekilde tespit edilir.

Ayak Hastalıkları ve Cerrahisi başlığı altında problemlerine teşhis konularak tedavi planı oluşturulan hastalara uygulanan yöntemleri yazımızın devamında sizler için derledik.

Ayakta Bulunan Şekil Bozuklukları

Çukur Taban (CMT Hastalığı) ayakta kasların ve sinirlerin çalışmasını engelleyen nörolojik bir rahatsızlıktır. Bu problemi yaşayan kişilerde ayak deformasyonları ve hareket kayıpları oluşur.

Çekiç Parmak daha çok gençlerde ve sporcularda görülen bir problemdir. Parmak uçlarında aşırı deformasyon oluşmasıyla görülen bu tedavi fonksiyonel problemlere neden olur.

Halluks Valgus ayak baş parmağında baskıya bağlı oluşan şekil bozukluklarına verilen addır. Bu problem kişilerde ağrıya neden olup yürümeyi zorlaştırır.

Çocuklarda Ayak ve Ayak Bileği Problemleri

Doğuştan Çarpık Ayaklar doğumların %0,1 inde gözlemlenen bir sıkıntıdır. Anne karnında duruş bozukluğuna bağlı ayaklar ufak ve kısa olabilir. Ayak Hastalıkları ve Cerrahisi uygulanarak ayağın ağrısız yere basması ve hastanın işlevsel olarak eksiklik hissetmemesi hedeflenir.

Çocuklarda Düztabanlık problemleri 2 yaş altında %90 oranında gözlemlenen bir sıkıntıdır. 10 yaş civarındaki çocuklarda oran %4 e düşer. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı tarafından muayene edilen çocuklarda düztabanlık tespit edilirse kemikler ve aşil tendonu arasındaki bağlar incelenmeye başlar.

Yetişkinlerde Ayak ve Ayak Bileği Problemleri

Morton Nöroma ayak tarak kemiklerinde görülen ve ayak parmaklarında bulunan sinirlerin sıkışması nedeniyle oluşan bir rahatsızlıktır. Ayak parmaklarında kramp, uyuşukluk ve ağrılara neden olur.

Ayak Başparmak Rahatsızlığı Halluks Valgus adı verilen bu hastalıkta ayak başparmağının kenarındaki kemikte iltihap ve şişlik olmasıdır.

Ayak Bileği Eklem Kireçlenmesi tedavisi öncelikle cerrahi olmayan uygulamalar ile eğer sonuç alınamazsa Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi ile mümkündür.

Ayak Bileği Protezi ayak bileği kireçlenmesinin ilerleyen safhalarında kullanılan modern bir tedavi çeşididir. Bu uygulama ile hastanın ağrıları ve hareket kısıtlılığı giderilir.

Yetişkinlerde Düztabanlık genetik yapı, romatizmal hastalıklar, obezite ve yanlış ayakkabı kullanımına bağlı oluşabilen ayak basma problemidir.

Ayak Basma Bozuklukları insanlarda çocukluk dönemiyle birlikte oluşmaya başlayıp ilerleyen bir rahatsızlıktır. Bel, sırt, kalça ve diz bölgesinde ağrılara neden olur.

Sporcularda Ayak ve Ayak Bileği Problemleri

Aşil Tendonu Yaralanması insanların en sağlam bağ yapısına sahip aşil tendonunda dejenerasyon nedeniyle kronik ağrılar olmasıdır. Özellikle basketbol oynayan sporcularda görülen bu durum ilerlemesi halinde Ayak Cerrahisi gerektirir.

Ayak Bileği Yan Bağ Kopmaları ayak bileğine yük binmesi veya burkulma kaynaklı olabilir. Birkaç günlük dinlenme ve bölgeye soğuk kompres uygulaması ile iyileştirilebilir. Hasar ciddi boyutta ise Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi uygulamalarına başvurulur.

Kıkırdak Lezyonları ayak bileğinde oluşur. Genellikle Artroskopi yöntemi ile tedavi edilen bu rahatsızlıkta bazı vakalarda kök hücre uygulaması kullanılabilir.

Stres Kırıkları sporcularda ayak başparmağında en çok görülen problemdir.

Ayak Hastalıklarında Kontrolün Önemi

İnsanlarda doğuştan gelen veya herhangi bir kazaya bağlı oluşan Ayak veya Ayak Bileği rahatsızlığı olmayabilir. Ancak insan vücudunda en fazla yıpranan bölge olan Ayak ve ayak Bileğinde her an fark edilmeyen bir problem oluşabilir.

Ayak Hastalıkları ve Cerrahisi konusunda anlık rahatsızlık hissetmeseniz bile belirli periyotlarla yapılacak muayene sayesinde;

 • Yaşlanma veya darbeye bağlı deformasyonlar,
 • Eklemlerde oluşmaya başlayan kireçlenmeler,
 • Tendon ve bağlarda oluşan yaralanmalar,

gibi problemleri erken teşhis etme ve kolay bir tedavi süreci geçirme imkanı bulabilirsiniz.

Ayak veya Ayak Bileği bölgesinde yaşadığınız problemlerin klinik şartlarda uzman doktorumuz tarafından teşhis ve tedavisi için Vakit Kaybetmeden Bizi Arayın…