Diz Kireçlenmesi Tedavisi

Diz Kireçlenmesi insanların diz eklemlerinde harekete yardımcı olan diz kıkırdağının farklı nedenlere bağlı zayıflaması ve yapısının bozulmasıdır.

Gonartroz olarak da bilinen Diz Kireçlenmesi nedeniyle insanlar oturup kalkarken veya merdiven inip çıkarken ağrılar yaşarlar. Diz Kireçlenmesinde erken teşhis ve müdahale tedavinin başarısında büyük önem arz eder.

Öncelikle yorulmaya bağlı ağrılar ile kendisini gösteren Diz Kireçlenmesi zamanla geçmeyen şiddetli ağrılara ve hareket kaybına yol açar.

Diz bölgenizde ağrı, kilitlenme veya şişlik bulunuyorsa, dizleriniz büküldüğünde ya da yürürken diz kapağınızdan sesler geliyorsa Diz Kireçlenmesi problemi yaşıyor olabilirsiniz.

Klinik şartlarında Ortopedi ve Travmatoloji uzmanımız tarafından muayene olmak ve varsa Diz Kireçlenmesi hastalığınızın tedavisine başlamak için Hemen Bize Ulaşın…

Kireçlenme Nedir?

Osteoartrit yani halk arasında bilinen adıyla Kireçlenme insanlarda sık görülen dejeneratif bir eklem rahatsızlığıdır.

Özellikle 50 yaşını geçmiş insanlarda en çok rastlanılan eklem hastalığı olan Kireçlenme vücuttaki her eklemde görülebilir. Kireçlenmenin en sık görüldüğü eklemler arasında diz, el, kalça ve omurga eklemleri gösterilebilir.

Kireçlenme insanlarda eklem ve kıkırdak yapısının bozulmasına neden olur. Buna bağlı olarak eklem kıkırdağının altındaki kemik dokusunda da bozulmalar meydana gelir.

Kemiklerde yaşanan bozulmalar ve büyümeler eklemlerin standart yapısını bozarak insanların hareketlerinin kısıtlanmasına ve ağrılar yaşamalarına sebep olur.

Diz Kireçlenmesi Nedir?

Diz Kireçlenmesi yani Gonartroz insanlarda yaşlanmaya veya farklı sebeplere bağlı diz bölgesinde oluşan kireçlenmedir. Diz Kireçlenmesine bağlı olarak kişide fonksiyonel kayıplar ve ağrılar oluşmaya başlar.

Kireçlenme özellikle ağırlık taşıyan eklemlerde görülmektedir. Diz insan vücudunda en fazla ağırlık taşıyan bölge olduğundan dolayı kireçlenme sorununun en ciddi şekilde hissedildiği bölge olmaktadır.

Diz Kireçlenmesi nedeniyle dizde bulunan 3 kemiğin de iç ve dış eklemleri olumsuz etkilenir. Öncelikle femorotibial eklemlerde görülmeye başlayan olumsuz etkiler zamanla diz bölgesindeki tüm eklemlere yayılır.

Diz Kireçlenmesi Belirtileri

Diz Kireçlenmesi yaşayan insanlarda ortaya çıkan en önemli belirti diz ağrılarıdır. Rahatsızlığın başlangıç aşamalarında yorgunluğa bağlı ağrılar artıp azalsa bile ilerleyen safhalarda dinmeyen ağrılara neden olur.

Diz Kireçlenmesi Belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Çömelme ve ayağa kalkma sırasında dizde problem yaşanması,
 • Bazı hareketler nedeniyle dizlerde kilitlenme ve tutulma yaşanması,
 • Dizlerdeki eklemlerden ses gelmesi,
 • Yürürken veya merdiven inip çıkarken dizlerde ağrılar oluşması,
 • Bağdaş kurup oturulduğunda dizlerde ağrılar görülmesi,
 • Dizlerde şişlik oluşması,

Yukarıda belirttiğimiz problemlerin bir veya birkaçını yaşıyorsanız Hemen Bizi Arayıp Ortopedi ve Travmatoloji uzmanımız tarafından muayene olmanız sağlığınız açısından büyük önem arz etmektedir.

Diz Kireçlenmesi Tedavisi

Diz Kireçlenmesi rahatsızlığı birçok farklı tedavi yöntemi uygulanarak iyileştirilmektedir.

Diz Kireçlenmesi Tedavi Yöntemleri;

 • Hastanın yaşına ve genetik yapısına,
 • Fiziksel özelliklerine,
 • Kireçlenmenin oluşma nedenine,
 • Yaşanan rahatsızlığın derecesine,

bağlı olarak uzman Ortopedist hekimler tarafından belirlenmektedir.

İlk aşamada Diz Kireçlenmesi yaşayan hastaların varsa fazla kilolarını vermeleri için yeme içme alışkanlıkları düzenlenir. Ağır işlerde çalışmaktan kaçınmaları ve olabildiğince az merdiven kullanmaları tavsiye edilir.

Teknolojik gelişmelerin ve araştırmaların artırılması ile birlikte kimyasal tedavi yöntemlerinden önce doğal tedavi yöntemleri hastalığın tedavisinde denenmeye başlanmıştır.

Diz Kireçlenmesi hastalığı yaşayan kişilerde tedavi için uygulanan yöntemler arasında;

 1. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uygulamaları,
 2. Hyaluronik Enjeksiyonları,
 3. Kimyasal İlaç Tedavisi,
 4. Cerrahi Tedavi Yöntemleri,

Diz Kireçlenmesi tedavisinde öncelikle doğal yöntemler uygulanarak vücudun kendi kendini tamir etmesi sağlanmaya çalışılır. Eğer bu yöntemlerin etki sağlamayacağı düzeyde bir kireçlenme mevcut ise ilaçlı tedavi yöntemlerine başvurulur.

Diz Kireçlenmesinde Fizik Tedavi

Diz Kireçlenmesi rahatsızlığı bulunan kişilerde en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden birisi Fizik Tedavi uygulamalarıdır.

Ortopedi Uzmanı tarafından yapılan muayene sonrası Diz Kireçlenmesi yaşayan hastaya;

 • Elektroterapi,
 • Hidroterapi (Su ile Tedavi),
 • Manuel Terapi,
 • Ultrason Terapisi,
 • Masaj,
 • Kısa Dalga Tedavisi,
 • Sıcak – Soğuk Uygulamaları,
 • Egzersizler,
 • Bantlanma Teknikleri,

Fizik Tedavi Yöntemlerinin bazıları doğru prosedür ile doktor gözetiminde uygulanabilir. Fizik Tedavi ile Diz Kireçlenmesi Tedavisi cerrahi olmayan uygulamalar içerisinde en çok kullanılan yöntemlerden birisidir.

Diz Kireçlenmesi tedavisi sırasında Fizik Tedavi yöntemlerinin bazıları kombine edilerek kişiye planlanan periyotlarla uygulanır. Hastanın durumuna ve rahatsızlığın boyutuna göre klinik şartlarında veya evde Fizik Tedavi işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Diz Kireçlenmesinde Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Diz Kireçlenmesi rahatsızlığı bulunan hastalara yapılan tetkik ve muayeneler sonunda rahatsızlığın ileri seviyede olması ya da uygulanan diğer tedavi yöntemlerinin olumlu sonuç vermemesi halinde cerrahi uygulamalara başvurulur.

Diz Kireçlenmesinde Uygulanan Cerrahi Yöntemler arasında en sık tercih edilenler şunlardır;

 1. Artroskopi : Hastanın diz eklemi tümüyle açılmadan iki küçük delik kullanılarak dizdeki patolojinin belirlenip tedavi edildiği cerrahi işlemdir. Diz Kireçlenmesinde uygulandığı bazı hastalarda iyileşme geçici olup rahatsızlık tekrar edebildiği için çok fazla tercih edilmemektedir.
 2. Yüksek Tibial Osteotomi : Diz eklemi iç kısmında oluşan kireçlenmelerde özellikle 65 yaş altı hastalara uygulanmaktadır. Uygulamanın amacı dize binen yükün bir kısmını dış tarafa kaydırarak iç kısımda oluşan kireçlenmeyi azaltmaktır. İyileşme süresi tamamlanıp kemik kaynadıktan sonra kişinin dizine rahatça yük bindirebildiği gözlemlenmiştir.
 3. Diz Protezi : Diz Kireçlenmesi probleminde özellikle hastalık diz ekleminin iç yüzeyindeki kıkırdakta aşınma kaynaklı ise Diz Protezi tedavi yöntemi olarak tercih edilir. Uygulamanın amacı iç tarafta hasar görmüş olan kıkırdağın implant ile değiştirilip kaybettiği fonksiyonları geri kazanmasıdır. Operasyon sonrası hastalar birkaç gün içinde günlük yaşamlarına dönerek dizlerine yük bindirebilirler.