El Hastalıkları ve Cerrahisi

El Hastalıkları ve Cerrahisi insanlarda el, el bileği ve bu bölgeye ait yapıların yaralanması nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıklar ve tedavi süreçlerini içerir.

El Cerrahisi ve Rehabilitasyonu kapsamında günlük yaşamda karşılaşabileceğiniz birçok farklı rahatsızlığın tedavisi yapılabilmektedir.

İnsanların elleri hem fiziksel birçok işlevi bulunan hem de vücut dili yardımıyla iletişimin doğru kurulmasında önemli rol oynayan bir vücut organıdır.

Ellerimizin kompleks yapısı göz önüne alınarak bölgede yaşanan hastalıkların özel olarak değerlendirilmesi gerekir. İnsanlar tarafından basit görülen bazı el rahatsızlıkları doğru tedavi edilmediği taktirde ciddi problemlere yol açmaktadır.

El Cerrahisi kapsamında müdahale edilen başlıca hastalıklar arasında;

 • Açık yaralanma olmayan kırık ve çıkıklar,
 • Travma sonrası oluşan problemler,
 • Kas ve tendon kopmaları,
 • Şekil bozuklukları ve eksiklikler,
 • Kesilere bağlı uzuv yaralanması veya kopması,
 • Doğum kaynaklı veya sonradan oluşan felçler,
 • Romatizmal hastalıklar, enfeksiyonlar ve tümörler,

gösterilebilir. El bölgesinde doğuştan var olan, travmaya veya hastalığa bağlı olarak gelişen tüm bu hastalıklara klinik şartlarında Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı gözetiminde müdahale edilmektedir.

El ve El bileği çevresinde bulunan ufak eklemlerde eklem içerisinde yaşanan deformasyonlar kapalı müdahale yöntemleri ile iyileştirilebilir.

El Cerrahisi adı altında en sık kullanılan yöntem mikro cerrahi operasyonlarıdır. Bölgedeki ince damar ve sinirlerin özel cerrahi aletler kullanılarak saç telinden dahi ince iplikler yardımıyla dikilmesi ile kaybolan fonksiyonların aktif hale getirilmesi amaçlanır.

Klinik şartlarında Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanları yardımıyla gerçekleştirilen El Cerrahisi Tedavileri Tıbbi, Cerrahi ve Rehabilitasyon aşamaları ile tamamlanır.

Hastaya özel olarak planlanan tedavi süreçleri Cerrahi ve Rehabilitasyon ekipleri tarafından en ince ayrıntılarına kadar incelenir. Sizde El bölgesinde yaşadığınız rahatsızlıklardan kurtulmak, güvenli ve konforlu bir tedavi süreci geçirmek için Hemen Bize Ulaşın…

 El Cerrahisi Nedir?

El Cerrahisi insanlarda görülebilen el yaralanmaları, kemik kırıkları, tendon – sinir – damarlar görülen yumuşak doku deformasyonları tedavisi için ortaya çıkan tıbbi anabilim dalıdır.

El Cerrahisi uygulamaları kişide el ve buna bağlı olarak el bileği, dirsek, kol bölgelerinde bulunan ve standart biçimde çalışmalarını olumsuz etkileyen rahatsızlıkların iyileştirilmesi için kullanılır.

Bu bölgelerde oluşan problemlere neden olan başlıca durumları travmalar, doğumsal anormallikler, artrit ve aşırı kullanıma bağlı enfeksiyon olarak belirtebiliriz.

El Cerrahisi Hastalıkları

El Hastalıkları ve El Cerrahisi alanında tanısı konulup tedavisi yapılan rahatsızlıklar ve operasyonlar şunlardır;

 • El, kol ve bacak yaralanması,
 • Doğumsal el bozuklukları,
 • Parmak yapışıklığı, fazlalığı veya yokluğu,
 • El ve parmak kırıkları,
 • Yanığa bağlı el bozukluğu,
 • Elde tümör olması,
 • El ve parmak kopması,
 • El bölgesinde bulunan tendon, sinir, damar yaralanması,
 • Brakial pleksus cerrahisi,
 • Karpal ve kübital tünel sendromları,
 • Tendon sıkışmaları ve Tetik parmak,
 • Dupuytren rahatsızlığı,
 • El tırnağında deformasyonlar ve tırnak batmaları,
 • El ve parmak enfeksiyonları.

El Cerrahisinin Hedefi

El insan vücudunda en işlevsel ve vazgeçilmez organlardan birisidir. Bu nedenle el ve çevre bölgesinde yaşanan rahatsızlıklar çok önemlidir.

El Hastalıkları ve Cerrahisi kapsamında birçok farklı uygulama yapılmaktadır. Özellikle el hastalıkları ile ilgilenen El Cerrahisi ayrı bir uzmanlık alanı haline gelmiştir.

El bölgesi hastalıkları konusunda uzmanlaşmış doktorlar sayesinde El Hastalıklarının tedavisi için uygulanan cerrahi işlemlerin minimum hasar ve maksimum fayda ile yapılması hedeflenir.

 El Cerrahisinde Tedavi Yöntemleri

El Cerrahisinde vakaya göre en uygun yöntemler uzman doktorlar tarafından belirlenir. Hastanın El Cerrahisi yöntemlerine ihtiyaç duyduğu sebeplere göre tedavi planları oluşturulur.

Hastanın el veya parmak kopması durumunda farklı bir tedavi süreci geliştirilirken, el yaralanmalarında ya da parmak yapışıklıklarında farklı yöntemler uygulanmaktadır.

El Hastalıkları ve Cerrahisi kapsamında hastalara uygulanan tedavi yöntemlerini yazımızın devamında detaylandırarak açıklamaya çalışacağız.

Belirteceğimiz tüm rahatsızlıklarda zaman kaybetmeden kliniğimize ulaşmanız tedavi ve iyileşme sürecinin sağlıklı geçmesine yardımcı olmaktadır.

El ve Parmak Kırıkları

El ve parmaklarda farklı boyutlarda ve özellikle küçük boyutlarda kemikler bulunmaktadır. Bu nedenle düşme, çarpma, burkulma ve ezilme gibi insanların ellerine fazla yük binen durumlarda kırılmalar oluşabilmektedir.

Ellerde oluşan şiddetli ağrılar ve şişlikler kırık olabileceği şüphesi oluşturur. Bu durumlarda El Cerrahisi Tedavi Yöntemleri uygulanarak yaşanan problemler giderilmektedir.

Öncelikle El Cerrahisi teknikleri ile bölgede sorunlar giderilip ardından fizik tedavi ile iyileşme süreci hızlandırılır. İnsanlarda parmakta oluşan kırıkların iyileşmesi elde oluşan kırıklara göre daha hızlı olmaktadır.

Tendon, Sinir, Damar Yaralanmaları

İnsanların ellerinde trafik ve iş kazalarına bağlı yaşadıkları travmalar sinir, tendon ve damar hasarlarına yol açmaktadır. Vakit kaybetmeden tedaviye başlanması bölgenin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

El Cerrahisi tedavisinin hastaya uygulanmasında geç kalınması halinde ellerde fonksiyon ve hareket kayıpları oluşabilir. Özellikle damar yaralanması olan durumlarda aşırı kan kaybına bağlı dokuların canlılığını yitirmesi ve çok kötü sonuçlara yol açılması yaşanabilir.

Tırnak Batmaları (Tırnak Yaralanmaları)

El Hastalıkları ve Cerrahisi alanında en çok karşılaşılan durumlardan birisi tırnak yaralanmaları, batmaları ve şekil bozukluklarıdır.

El tırnaklarında baskı ve kaza sonucu oluşan yaralanmalar, batıklar ve şekil bozuklukları kişilerde ağrılara ve hoş olmayan estetik görünümlere neden olmaktadır.

Özellikle tırnak batmaları sonrası ağrılar ve tırnak kenarındaki etlerde enfeksiyonlar oluşmaktadır. Bu nedenle ihmal edilmeden yaşanan bu problemler için uzman bir doktor ile iletişime geçilmelidir.

Doğumsal El Anormallikleri

İnsanlar genetik yapısından dolayı yapışık parmak, fazla parmak gibi rahatsızlıklar yaşayabilmektedir. El Cerrahisi kapsamında yapılan müdahaleler sonucunda kişinin normal bir el yapısına kavuşması sağlanır.

Sinir Sıkışması

Vücudun birçok bölgesinde görülebilen sinir sıkışmaları el, dirsek ve bilekte de oluşmaktadır. Karpal ve Kübital Tünel Sendromu sinir sıkışması nedeniyle oluşan rahatsızlıklardan bazılarıdır.

Bu hastalıklar ellerde hareket kabiliyetini azaltmakta, duyu, his kayıpları ve kas kayıplarına neden olmaktadır. Bu problemleri yaşayan hastalarda El Cerrahisi teknikleri uygulanarak sorunlar giderilmektedir.

El Tümörleri

İnsanlarda el ve bileklerde iyi veya kötü huylu tümörler oluşabilir. Ellerde ve bileklerde şişliklere neden olan bu tümörler büyüme eğilimi gösterirler.

El Cerrahisi Tedavisi kapsamında tümörler daha fazla büyümeden çıkarılmalıdır. Cerrahi uygulamalar sayesinde çıkarılan bu tümörlerin tekrarlanma riski olduğu için tedavi sonrası kontrol sürecinin özenle yapılması gerekir.

Tetik Parmak (Tenosinovit Stenosing)

Parmaklarda oluşan ani kilitlenmelere ve takılmalara neden olan rahatsızlık Tetik Parmak olarak adlandırılır. Bu hastalığa bağlı olarak istemsiz ve ani kasılan parmaklar şiddetli ağrılara neden olmaktadır.

Kişilerin günlük hayatını olumsuz etkileyen bu rahatsızlık öncelikle ilaç ve kas gevşetici kullanılarak iyileştirilmeye çalışılır.

Sonu alınamayan durumlarda El Cerrahisi uygulamaları kapsamında mikro cerrahi yöntemler uygulanarak hastalığın tedavisi yapılabilir.

El ve Parmak Kopmaları

İnsanlarda genellikle kazalara bağlı olarak oluşan el ve parmak kopmalarında erken müdahale büyük önem arz etmektedir.

Eğer tam kopma yaşandıysa damarlar tamamen ayrıldığı için parçanın acilen dikilmesi gerekir. Kısmi kopmalarda bağlantı tamamen ayrılmadığı ve damarların vücutla bağlantısı devam ettiği için tedavi süreci daha sağlıklı olur.

El ve Parmak Kopmaları sonrası El Cerrahisi uygulamalarının başarısı kopan parçanın sağlıklı ve hızlı biçimde kliniğe ulaştırılmasına bağlı olmaktadır.

Replantasyon olarak ifade edilen işlem ile kopan parça yerine dikilir. Bu tür durumlarda her zaman organı yerine dikmek mümkün olmayabilir. Kopan parçanın yerine dikilip dikilemeyeceğine muayene sonrası uzman doktor tarafından karar verilir.

El Cerrahisi İyileşme Süreci

El Hastalıkları ve Cerrahisi sonrası tedavinin maksimum sonucu vermesi için erken dönemde fizik ve rehabilitasyon uygulamaları önemli olmaktadır.

El Cerrahisi sonrası hastanın iyileşme süreci;

 • Operasyon yapılan bölgenin yeri,
 • Hastanın doku özellikleri,
 • Kişinin fiziksel yapısı ve yaşı,
 • Cerrahi işlem sonrası fizik tedavinin başarısı,

gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Tedavi olunan kliniğin tecrübesi ve işlemleri uygulayan doktorun uzmanlığı da tedavi sonrası iyileşme sürecini doğrudan etkilemektedir.